هایفو چیست

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هایفو چیست ؟


پوست با سطح تقریبی 1.75-2 مترمربع  وسیع ترین ارگان بدن می باشد.که نقش حفاظتی از عوامل محیطی فیزیکی و شیمیایی ارگان های داخلی بدن را بعهده دارد.
با توجه به اینکه بیشتر در معرض دید می باشد یکی از بافت های مهم در حیطه زیبایی فرد شناخته می شود و بنابر این بسیاری از روندهای درمانی و زیبایی بر کنترل بیمای ها، سالم سازی و جوان سازی و مراقبت های لازم بر این ارگان معطوف می شود و متخصصان زیبایی پوست (Dermatology Aesthetic)  همواره به دنبال راهکار های درمانی و جوانسازی بافت پوست هستند.
شناخت لایه های پوست:
از سطح به عمق:
•    اپیدرم (Epiderm)  : لایه سطحی یا روپوست می باشد که زیر لایه ی شاخی یا استراتوم کورنئوم می باشد و بافتی زنده است که روزانه در هر فرد حدود 20 هزار سلول از این لایه می میرند و ریزش میکنند و مجددا توسط لایه های عمقی پوست ساخته می شوند . ریزش و برداشته شدن لایه ی مرده ی پوست نقش ویژه ای در درخشندگی ،تازگی و زیبایی لایه ی سطحی پوست دارد.
•    درم (Dermis)  :لایه ی سطحی پوست بین اپیدرم و هیپودرم است که دو بخش پاپیلاری و رتیکولر دارد ، کلیه غدد عروق سباسه واپوکرین ، فولیکول مو ،عروق لنفی و خونی و گیرنده های حسی پوست در ناحیه ی درم قرار دارند.
•    هیپودرم : در زیر این لایه درم لایه چربی پوست وجود دارد که منبع انرژی ،کاهش دهنده ی ضربه به مناطق زیر پوست و محافظت کننده حرارتی پوست می باشد.
پوست بوسیله ی لایه ای از بافت همبندی به نام SMAS  (Superfacial Masscular Aponuretic System) بافتی غیر استخوانی از جنس بافت همبند (Conecctive Tissale)  با الیافی از پوست به سمت عضله زیر شبکه توری مانند را ایجاد می کند که باعث اتصال پوست به سمت عضله زیر شبکه توری مانند را ایجاد می کند که باعث اتصال پوست به لایه عضلانی زیر پوست می شود بنابراین انقباضات عضله زیر پوست ایجاد چین و چروک در سطح پوست می کند. به همین علت در تزریق بوتاکس،فلج عضله از انتقال انقباضات عضله به پوست جلوگیری می شود که باعث کاهش بروز چروک سطحی دینامیک پوست می شود.
مقایسه ی روش های جراحی و غیر جراحی لیفتینگ
از اوایل سال 1970 روش لیفتینگ  SMAS  جراحی برترین متد لیفت جراحی صورت با وارد کردن نخ های محکم و غیرقابل جذب از ناحیه گیج گاه (تمپورال) متداول شد که کمتر تهاجمی است و می تواند تا مدتی لیفتینگ جراحی را به تعویق بیاندازد.


با وجود این لیفتینگ جراحی و مراقبت های بعد از آن از جمله محدود کردن فعالیت های عادی و روزمره ،محدودیت جویدن ،عوارض ناشی از بیهوشی ،احتمال بروز هماتوم ،ریزش مو ، باقی ماندن اسکار جراحی و محدودیت انجام فعالیت های ورزشی و فیزیکی و از همه مهمتر دائمی نبودن نتیجه ی عمل  این روش را با کاهش مطلوبیت از سوی بیماران روبرو کرد.
لیفتینگ صورت به روش امواج التراسوند متمرکز (هایفو HIFU)
در این روش غیر تهاجمی (Non Invisive) با ورود امواج اولتراسوند با تمرکز بسیار بالا به لایه ی درم و Smas  وارد می شود که بدون آسیب رساندن به بافت پوست پس از رسیدن به عمق مورد نظر و پس از تغییر امپدانس محیط ،انرژی خود را در محل اعمال نماید و بسته به میزان انرژی اولتراسوند هایفو می توان افزایش کلاژن سازی تا ایجاد نکروز انعقادی و مرگ سلول های تومورال را ایجاد کرد.
دستگاه های هایفو دارای یک عدسی هستند که پس از تولید امواج ،موج تولید شده به عدسی برخورد کرده و در عمق مورد نظر همگرا و متمرکز می شود. در نتیجه انرژی دقیقا به صورت نقطه ای بر بافت اعمال شده و به بافت های اطراف آسیبی وارد نمی ند.