تزریق چربی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تزریق چربی


 یکی از علت های اصلی پیری و چین و چروک های پوستی کم شدن چربی پوست می باشد  که اثر آن باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل ایجاد شدن خط خنده، خط اشک،خط اخم، چین و چروک در نواحی مختلف پوست از جمله روی پلک ها، اطراف چشم، گونه و شقیقه ها رخ می دهد. اما تا زمانی که این چروک ها عمیق نشده باشند، می توان در برخی از نواحی با کمک بوتاکس این مشکل را تا حدودی برطرف کرد اما این روش نیز دائمی نبوده و نیاز به تکرار در دفعات مختلف دارد زمانی که چروک ها عمیق می شوند دیگر از بوتاکس کار چندانی برنمی آید و باید به تزریق فیلرها رو آورد که بهترین پرکننده، تزریق چربی است. چرا که در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می شود . چربی نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد .
آیا شما فرد مناسبی برای انجام تزریق چربی هستید؟


هدف از تزریق چربی بزرگ کردن یا پر کردن نواحی خاص بدن است که از نظر اندازه دچار نقص و اشکال هستند. برخی از اعضای بدن که معمولاً برای پیوند یا تزریق چربی انتخاب می شوند شامل تزریق چربی به زیر چشم برای از بین بردن ورم زیر چشم، دست ها، صورت (شامل تزریق چربی در لب ها به منظور برجسته کردن لب ها)، تورفتگی در پوست (به دنبال لیپوساکشن و ایجاد زخم) و سینه و باسن(لیفت باسن)است . بطور حتم، شما باید در بدن خود اعضایی را داشته باشید که بتوان چربی مورد نیاز را از آنها برداشت. در این رابطه مهم است که شما دچار مشکلات خاص همچون مشکلات مربوط به شرایط درمانی یا سیگار کشیدن نباشید.
درادامه مراحل انتقال چربی شرح داده می شود، این مراحل برای تزریق چربی در تمام نقاط صورت یکسان می باشد.


1)    برداشتن چربی:
روش انتقال چربی با لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی از اندام های اهدا کننده شروع می شود که این اندام ها می تواند شکم، باسن، ران ها و سایر اندام های مانند آن باشد. به منظور برداشتن سلول های چربی آسیب ندیده، فقط به مقدار بسیار کمی لیپوساکشن نیاز می باشد. این سلول های چربی از بخش اهدا کننده با یک سوزن نمونه برداری زیر پوستی یا یک لوله مخصوص کانولا برداشته می شود و این فرآیند به صورتی طراحی شده که حداقل آسیب به سلول های چربی وارد شود. یکی از مزایای انتقال چربی این است که در این روش امکان بر طرف کردن دو مشکل بطور هم زمان وجود دارد. در این حالت چربی از نقاطی از بدن برداشته می شود که سطح تمرکز چربی در آن بسیار زیاد است. بیمار و پزشک وی با یکدیگر صحبت می کنند تا تصمیم بگیرند کدام قسمت بدن برای برداشتن چربی مناسب است و بیمار بیشتر از همه علاقه مند به برداشتن چربی از کدام قسمت بدن خود می باشد.
2)    جدا کردن سلول های چربی :
هنگامی که به مقدار کافی چربی پوست از بافت اهدا کننده گرفته شد، چربی با سرعت بسیار زیاد در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا به این ترتیب بتوان سلول های چربی را از ناخالصی ها و مایع اطراف آن جدا کرد. در این مرحله سلول های چربی آسیب دیده از نمونه گرفته شده خارج می شوند. در نهایت فقط از سلول های کامل، آسیب ندیده و تمیز چربی برای انتقال و تزریق چربی به صورت استفاده می شود.
3)    تزریق مجدد سلول های چربی:
انتقال چربی با تزریق مجدد سلول های چربی به بافت های هدف بر روی صورت (تزریق چربی در گونه، به لب و زیر چشم) کامل می شود. در این زمان، پزشک قبلاً محل های نیازمند تزریق چربی صورت را مشخص کرده و سعی می کند با تزریق مقدار چربی مناسب موارد اشکال را اصلاح کرده یا یک ظاهر جدید برای بیمار ایجاد کند ( پروتز ساق پا با تزریق چربی ) . در این مرحله با استفاده از یک سرنگ مخصوص زیر پوستی، پزشک سلول های چربی را در محل مورد نیاز پوست تزریق می کند تا به این ترتیب بتوان به نتایج دلخواه پس از تزریق چربی دست پیدا کرد.
شکاف های ایجاد شده برای انتقال چربی
ممکن است تنها جراحت هایی بر روی پوست بیمار باقی بماند که در نتیجه لیپوساکشن ایجاد شده و برای خارج کردن چربی از ناحیه اهدا کننده مورد استفاده قرار گرفته اند. در رابطه با این جراحت ها می توان به نکات زیر توجه کرد:
    به خاطر اینکه شکاف های ایجاد شده برای لیپوساکشن کوچک هستند، جای زخم باقیمانده از آنها نیز کوچک است و در نواحی پنهان بدن معمولاً ایجاد می شود. گاهی اوقات، با توجه به محل انتقال چربی در بدن، امکان پنهان کردن این جای زخم ها برای جراح وجود ندارد.
    مقدار یا میزان جای زخم ایجاد شده در این حالت بستگی به تکنیک مورد استفاده توسط جراح و ویژگی های ژنتیک فرد دارد.

 


    اکثر موارد جای زخم باقیمانده پس از لیپوساکشن با گذشت زمان محو شده و به ندرت قابل مشاهده هستند. جای زخم آشکار در اکثر مواقع زمانی ایجاد می شود که لوله های لیپوساکشن بزرگ برای خارج کردن چربی استفاده شده یا بیمار دارای رنگ دانه های پوستی تیره باشد.
    پس از عمل جراحی لیپوساکشن، دو نوع جای زخم ممکن است بر روی بدن بیمار باقی بماند. مورد اول جای زخم واقعی و مورد دوم جای زخمی است که در اصطلاح به آن دیس کرومی (اختلال رنگ) گفته می شود. در این حالت لکه های تیره یا روشن بر روی پوست بیمار ایجاد می گردد.
موارد کاربرد تزریق چربی در صورت :
    برجسته کردن لب ها
    حجیم کردن سینه ها
     پر کردن مناطق لاغر و فرو رفته صورت مثل گونه و زیر چشم
     پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان
     پر کردن اسکار های ناشی از تو کشیدگی اسکار ، آکنه و بریدگی های قدیمی
    جوان سازی  صورت (بدلیل وجود سلول های بنیادی موجود در بافت چربی)
    ناحیه پشت دست
    تزریق چربی در ناحیه لابیا ماژور و پوبیس (اندام تناسلی زنان)
     تزریق چربی را میتوان در ناحیه باسن  انجام داد
فاکتورهای دخیل در ماندگاری چربی تزریق شده شامل:
    انتخاب محل دهنده چربی مناسب
    میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی
    میزان تماس بافت چربی با هوا ، خون و لیدوکایین
    تکنیک گرفتن و تزریق چربی
    میزان چربی تزریق شده
چه تعداد جلسه درمانی برای انتقال چربی مورد نیاز است؟
تعداد این جلسات بستگی به نتایج مورد نظر بیمار دارد. این درمان در ناحیه لب ها و خط لبخند گاهی اوقات به سه جلسه درمان نیاز دارد، اما انجام این کار با یک جلسه کاری نیز امکان پذیر است. درمان موفقیت آمیز تمامی نواحی دیگر بدن نیز معمولاً به یک جلسه درمان نیاز دارد.
چه مقدار چربی معمولاً برای انتقال چربی در دسترس است؟
این موضوع بستگی به شرایط بدن بیمار دارد. در صورتی که شما مقدار زیادی چربی در بدن خود دارید، جمع آوری چربی مورد نیاز معمولاً به سادگی از محل ران ها و یا شکم امکان پذیر می باشد. در صورتی که بدن شما چربی زیادی ندارد، احتمالاً نیاز به استخراج چربی در نقاط متعدد بدن وجود دارد و بهتر است برای این درمان وزن اضافه کنید.

 

مراقبت های قبل از تزریق چربی


    از حدود 48 ساعت قبل بهتر است داروهای بیمار با توجه به نوع دارو توسط پزشک معالج کاهش یافتهویا در صورت لزوم قطع شود.
    بافت پیوندی ترجیحا مشکل خاصی از نظر خونرسانی و تغییرات تحلیلی شدید نداشته باشد تا بتواند چربی ترانسفر شده را در خود بپذیرد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی


    گرما و سرمای زیاد به بافت پیوندی آسیب می رساند.
    انجام فعالیت های ورزشی حداقل به مدت 3 هفته ممنوع می باشد.
    استفاده از کرم ها و مواد آرایشی روی پوست بمدت 3 هفته ممنوع است.
    مصرف کافئین ،مواد چربی سوز،سیگار ،قلیان باعث کاهش خونرسانی و از بین رفتن بافت چربی پیوندی می گردد.
    سولاریم ،آفتاب گرفتن برای تغییر رنگ پوست حداقل 2 ماه ممنوع می باشد.
    کرم های لایه بردار و یا مواد لایه بردار مانند اسید های میوه ،ترتینوئین و سالیسیلیک اسید حداقل 8 هفته نباید مصرف شود.
    آنتی بیوتیک تجویز شده باید تا انتها مصرف شود.
    از ماساژ و دستکاری محل تزریق و مکان برداشت خودداری شود.
دوران نقاهت بعد از تزریق چربی
روز بعد از تزریق چربی می توان به کار روزمره برگشت.